Rozdmuchany problem niedoboru pracowników?
gospodarka | Wbrew deklaracjom przedsiębiorstw, brak rąk do pracy nie jest obecnie poważną barierą rozwoju gospodarki – ocenia NBP. Grzegorz Siemionczyk
W III kwartale, jak wynika z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, stopa bezrobocia w Polsce zmalała do 4,7 proc. z 5 proc. kwartał wcześniej. To nowe historyczne minimum. Liczba bezrobotnych (czyli poszukujących pracy i gotowych ją podjąć) w wieku 15–74 lata stopniała do zaledwie 818 tys.
W tym świetle nie dziwią coraz powszechniejsze utyskiwania przedsiębiorców na niedobór pracowników. W badaniach Komisji Europejskiej 42,2 proc. polskich firm przemysłowych deklaruje, że największą barierę rozwoju stanowi dla nich brak rąk do pracy. Spośród państw UE odsetek ten jest wyższy tylko na Malcie i Węgrzech. Z danych GUS wynika, że jeszcze poważniejszy problem kadrowy jest w budownictwie.
„Największym wewnętrznym zagrożeniem dla perspektyw (polskiej – red.) gospodarki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta