Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchwała na czas uchroni zarząd

27 grudnia 2017 | Ekspert księgowego
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Tabela. Jak przedstawić założenie kontynuowania działalności lub jego brak
źródło: Rzeczpospolita
Tabela. Jak przedstawić założenie kontynuowania działalności lub jego brak

Jeśli przyszłość spółki stoi pod znakiem zapytania z powodu strat i przewyższą one wartości wskazane w przepisach, to organ spółki musi zdecydować o dalszym istnieniu podmiotu. Wpłynie to także na sposób wyceny bilansowej.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są zobowiązane, co do zasady, przygotować sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Jeśli jednostka korzysta z uproszczeń przewidzianych np. dla jednostek mikro i małych, stosuje odpowiednio wzory z załączników nr 4 i 5 do uor. Jednym z wymogów tego aktu prawnego dotyczącym wprowadzenia do sprawozdania finansowego – bez względu na to, czy jednostka stosuje wspomniane uproszczenia, czy nie – jest wskazanie, czy zostało ono sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez jednostkę w dającej się przewidzieć przyszłości oraz czy nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania przez nią działalności. Niniejszy artykuł oraz zawarte w nim przykłady odnoszą się do sytuacji, w której sprawozdanie finansowe jest sporządzane zgodnie z załącznikiem nr 1 do uor.

Rachunek z kodeksu

Ustawa o rachunkowości nie definiuje jednak żadnych metod, na podstawie których można zmierzyć albo skalkulować, czy jednostka jest zdolna kontynuować działalność w kolejnym okresie obrotowym bądź czy jej dalsze funkcjonowanie jest zagrożone. W tej sytuacji należy sięgnąć do kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), który zawiera przepisy normujące ustrój spółek handlowych, do których zaliczają się m.in. spółki z ograniczoną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10937

Wydanie: 10937

Spis treści
Zamów abonament