W Sejmie dużo pracy, ale konsultacji mało
W kończącym się roku uchwalono m.in. istotną dla biznesu ustawę dotyczącą ściągania długów. Ważną dla reformy wymiaru sprawiedliwości była np. ustawa o Sądzie Najwyższym.
szymon cydzik
Według danych Sejmu w 2017 r. uchwalono 159 nowelizacji oraz 53 nowe regulacje. W zeszłym roku stosunek ten wynosił 149 do 68. Z kolei raport Fundacji im. Stefana Batorego oraz Obywatelskiego Centrum Legislacji, obejmujący okres od 14 listopada 2016 do 15 listopada 2017 r., wskazuje na znaczny spadek ilości projektów złożonych przez grupę posłów partii rządzącej, które nie rodzą konieczności oceny skutków regulacji. Ich odsetek zmalał z 40 do 12,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wydłużył się też średni czas pracy nad ustawą z 87 do 190 dni.
– W Polsce nie prowadzi się oceny skutków regulacji ex post, co utrudnia obywatelom zorientowanie się, jak przyjęte przepisy działają w praktyce, a rządzącym stwierdzenie, co jeszcze wymaga poprawy – wskazuje Krzysztof Izdebski z Fundacji E-Państwo. – Największym problemem jest jednak brak realnego dialogu przy reformowaniu najważniejszych kwestii – dodaje ekspert.
Drzewa i sądy
Na początku roku głośno było o zmianie zasad wycinki drzew. Po dwóch nowelizacjach firmy muszą mieć na nią zezwolenie gminy i wnoszą z tego tytułu opłaty. Osoby prywatne muszą zaś tylko zawiadomić gminę o wycince.
Od kwietnia działalność rozpoczęła komisja weryfikacyjna, badająca sprawę reprywatyzacji w Warszawie. Do tej pory wydała 13 decyzji i dwie decyzje odwoławcze.
Druga połowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta