Zmieniają się zasady funkcjonowania grup kapitałowych
Naruszenie warunków umowy PGK będzie skutkować utratą przez nią statusu podatnika. Dzień poprzedzający tę sytuację będzie datą kończącą rok podatkowy grupy.
Ustawa o CIT przewiduje preferencyjne opodatkowanie podmiotów spełniających określone w art. 1a ustawy o CIT warunki. Możliwość opodatkowania w podatkowej grupie kapitałowej (PGK), bo o tym mowa, jest obecnie możliwe po spełnieniu warunków określonych w art. 1a ust. 2 ustawy CIT. Nowelizacja przepisów ustawy o CIT (DzU z 2017 r., poz. 2175) wprowadza od 1 stycznia 2018 r. zmiany dotyczące zasad korzystania ze swego rodzaju przywileju przewidzianego właśnie dla takich grup.
Niższy kapitał
Przede wszystkim obniży się poziom przeciętnego kapitału zakładowego spółek tworzących PGK do 500 000 zł (obecnie próg ten wynosi 1 000 000 zł). Kolejną zmianą jest obniżenie wysokości bezpośredniego udziału, jaki spółka dominująca musi posiadać w kapitale zakładowym spółek zależnych, do poziomu 75 proc. Przepisy obowiązujące do końca 2017 r. ustalają ten próg na poziomie 95 proc. Został również obniżony konieczny poziom dochodowości grupy z 3 proc. do 2 proc. Nowelizacja skraca również termin na zgłoszenie umowy o podatkowej grupy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta