Na co zwrócić uwagę przy wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług
Dla prawidłowego rozliczania sprzedaży usług na terenie Unii Europejskiej ważne jest ustalenie miejsca świadczenia. Według ogólnej zasady jest to siedziba działalności gospodarczej nabywcy, jeśli jest on podatnikiem. Są jednak wyjątki.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn, ekspert wFirma.pl
Coraz więcej firm rozszerza swoją działalność poza granice kraju. Możliwości, jakie daje obecnie rynek, powodują, że polskie firmy pozyskują już nie tylko kontrahentów ze swojej najbliższej okolicy, lecz także z państw Unii Europejskiej. Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług jest rozliczane podatkowo i dokumentowane inaczej niż sprzedaż krajowa, dlatego warto sprawdzić, jak przebiega ten proces.
Nie zawsze tam, gdzie wykonanie
Wbrew pozorom, miejscem wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług nie jest wcale miejsce, w którym sprzedawca faktycznie wykonuje usługę. Miejsce świadczenia usług na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej określają przede wszystkim art. 28b i art. 28c ustawy o VAT.
Gdy odbiorcą jest firma z UE
Artykuł 28b ustawy o VAT określa ogólne zasady ustalania miejsca wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług na rzecz innych firm, wskazując, że jest nim miejsce siedziby działalności gospodarczej nabywcy. Zatem jeśli polski przedsiębiorca, świadcząc usługę tłumaczenia dokumentów dla firmy z innego państwa należącego do Unii, fizycznie wykonuje ją w Polsce, to podatkowo miejscem wykonywania tych usług jest siedziba nabywcy.
Wyjątkami od tej reguły są m.in.:
- usługi związane z nieruchomościami, w tym usługi świadczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta