Boom może wyhamować
Popyt na lokale jest wciąż wysoki, ale sprostanie mu zaczyna być wyzwaniem dla deweloperów.
Adam roguski
Według prognoz firmy badawczej REAS deweloperzy sprzedadzą w tym roku w sześciu głównych aglomeracjach około 72 tys. mieszkań, czyli o 16 proc. więcej niż w 2016 r. Od pokryzysowego 2009 r., kiedy firmy znalazły nabywców na 22,6 tys. lokali, wolumen sukcesywnie rośnie, w ostatnich latach po około 20 proc. Wygląda na to, że 2018 r. dla szerokiego rynku może przynieść stabilizację.
Sufit już blisko
– Perspektywy popytu na 2018 r. są dobre mimo pojawienia się kilku czynników osłabiających, jak zakończenie programu „Mieszkanie dla młodych" i stabilizacja popytu o charakterze inwestycyjnym – uważa Katarzyna Kuniewicz, partner w REAS kierująca działem badań i analiz rynku. – Coraz większa będzie podaż mieszkań na rynku najmu, kupionych w latach 2014–2016, a powoli rosnące stopy procentowe zaczną stopniowo zmniejszać relatywną atrakcyjność inwestycji w mieszkania. Dla osób posiadających więcej lokali wzrośnie też stawka opodatkowania – dodaje.
Ale to przede wszystkim utrzymanie tempa podaży mieszkań jest kłopotem, który może schłodzić koniunkturę. – W 2018 r. utrzyma się, a może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta