Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak długo będziemy bić się w piersi?

07 lutego 2018 | Rzecz o polityce | Tomasz Krzyżak

Historia | Bitwa o pamięć

Nowelizacja ustawy o IPN wywołała ogromną dyskusję w Polsce i na świecie. Zamysłem jej inicjatorów była – przynajmniej tak mówi oficjalna wersja, z którą trudno polemizować – walka o dobre imię naszego kraju, w tym m.in. próba zerwania z fałszywą narracją o istnieniu „polskich obozów śmierci". Nieprecyzyjność części przepisów spowodowała, że nowelę uznano za knebel włożony w usta świadków Holokaustu oraz próbę pisania polskiej historii od nowa z pominięciem jej wstydliwych kart. Tymczasem od 1989 r. Polska bije się w piersi i raz po raz przyznaje, że jej obywatele w czasie II wojny światowej wydawali swoich żydowskich sąsiadów w ręce Niemców lub sami ich zabijali.

Proces ten rozpoczęli w styczniu 1991 r. polscy biskupi. W odczytywanym w kościołach liście, z okazji 25. rocznicy ogłoszenia soborowej deklaracji „Nostra aetate", pisali m.in.: „Wielu Polaków ratowało Żydów podczas ostatniej wojny. Setki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10971

Wydanie: 10971

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament