Jak długo będziemy bić się w piersi?
Historia | Bitwa o pamięć
Nowelizacja ustawy o IPN wywołała ogromną dyskusję w Polsce i na świecie. Zamysłem jej inicjatorów była – przynajmniej tak mówi oficjalna wersja, z którą trudno polemizować – walka o dobre imię naszego kraju, w tym m.in. próba zerwania z fałszywą narracją o istnieniu „polskich obozów śmierci". Nieprecyzyjność części przepisów spowodowała, że nowelę uznano za knebel włożony w usta świadków Holokaustu oraz próbę pisania polskiej historii od nowa z pominięciem jej wstydliwych kart. Tymczasem od 1989 r. Polska bije się w piersi i raz po raz przyznaje, że jej obywatele w czasie II wojny światowej wydawali swoich żydowskich sąsiadów w ręce Niemców lub sami ich zabijali.
Proces ten rozpoczęli w styczniu 1991 r. polscy biskupi. W odczytywanym w kościołach liście, z okazji 25. rocznicy ogłoszenia soborowej deklaracji „Nostra aetate", pisali m.in.: „Wielu Polaków ratowało Żydów podczas ostatniej wojny. Setki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta