Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczba firm uciekających z giełdy może wzrosnąć

07 lutego 2018 | Ekonomia
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Wojciech Kostrzewa | Spółka, w której osoba prywatna ma 80 proc. udziałów, nie jest państwowa ani samorządowa – przypomina wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Rz: Projekt ustawy o jawności życia publicznego wywołał duże poruszenie w środowisku biznesowym. Jakie są reakcje członków PRB, w tym osób, które są we władzach spółek z ponad 20-proc. udziałem Skarbu Państwa albo samorządów?

Wojciech Kostrzewa: Ten projekt wywołał bardzo duże zaniepokojenie, gdyż raptem normalni członkowie zarządów czy rad nadzorczych stają się osobami objętymi ustawą o jawności życia publicznego i zaczynają podlegać wszystkim konsekwencjom tej ustawy włącznie z deklaracją majątkową, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ponieważ art. 2 projektu ustawy przewiduje, że spółka, w której 20 proc. udziałów ma inna spółka objęta ustawą, w praktyce oznacza, że 4-proc. pośredni udział Skarbu Państwa wystarczy, by skutecznie ograniczyć prawo własności i uprawnienia przedsiębiorcy! Myślę, że wielu z nas nigdy się nie interesowało, kim są mniejszościowi udziałowcy mniejszościowych inwestorów w naszych firmach. Wejście w życie tej ustawy zapoczątkuje dokładne badanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10971

Wydanie: 10971

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament