Nie ma przyzwolenia na ukryty monitoring
Obserwacja i rejestrowanie pracowników bez uprzedniego poinformowania ich o nagrywaniu w pracy jest naruszeniem prywatności.
Do takiego wniosku doszedł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wyroku z 9 stycznia 2018 r. (skarga nr 1874/13) w postępowaniu Lopez Ribalda i inni przeciwko Hiszpanii.
O co chodziło
Sprawa dotyczyła pięciu kasjerek zatrudnionych w hiszpańskim supermarkecie. Wszystko zaczęło się, gdy szef sklepu zaobserwował różnice pomiędzy stanem zaopatrzenia a wartością dziennej sprzedaży. Motywowany podejrzeniem, że ktoś z obsługi dopuszcza się notorycznych kradzieży, postanowił zainstalować w sklepie kamery. Niektóre z nich były widoczne i miały na celu wyłapywać złodziei wśród klientów, o czym obsługa wiedziała. Pozostałe kamery były ukryte, a kasjerki nie zostały poinformowane o ich zainstalowaniu.
Niedługo po zamontowaniu kamer kasjerki zostały zwolnione z pracy. Pracodawca wskazał, że ukryte kamery zarejestrowały, jak kobiety kradły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta