Klątwa dwudziestolecia
Najczęściej diagnozowane problemy polskiego życia politycznego po 1989 roku są dosłownie powieleniem tych z okresu II RP – pisze radca prawny i historyk.
Zbliża się stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. I w pełni słuszne wydają się obawy, czy 11 listopada 2018 roku nie będziemy podzieleni tak samo jak zawsze. Paradoksalnie, taki właśnie scenariusz byłby najbardziej zgodny z politycznym klimatem głównego rocznicowego punktu odniesienia – dwudziestolecia międzywojennego.
W uproszczonych okolicznościowych mowach lata 1918–1939 jawią się jako czas idealny, w którym posągowi mężowie opatrznościowi, tacy jak: Piłsudski, Dmowski, Witos czy Daszyński, przedkładali dobro wspólne ponad partykularyzmy. Jednak kiedy przyjrzymy się im bliżej, dojdziemy do wniosku, że tak naprawdę niewiele się oni różnią od współczesnych polityków. Również najczęściej diagnozowane problemy polskiego życia politycznego są dosłownie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta