Polska nie jest wyspą energetyczną
Michał Kurtyka Upada stereotyp, który przedstawia nasz kraj jako odizolowany od reszty europejskiego systemu energetycznego – pisze wiceminister energii.
Polska angażuje się w dywersyfikację źródeł dostaw gazu w Europie. Popiera różnorodność technologiczną i konkurencję w generacji energii elektrycznej. Działa też na rzecz rozwoju połączeń międzysystemowych w UE, przyczyniając się do wzrostu bezpieczeństwa dostaw energii, integracji rynków i zwiększenia konkurencyjności przemysłu i rozwoju innowacji w Unii.
Ewolucja technologiczna, biznesowa i regulacyjna na rynku energii elektrycznej w Europie jest w ostatnich kilkunastu latach bardzo dynamiczna. Regułą jest wyznaczanie i osiąganie nowych, coraz ambitniejszych celów. Nasz kraj uczestniczy w tej zmianie.
Kamieniami milowymi w Polsce było uchwalone jeszcze w latach 90. prawo energetyczne, a potem przepisy umożliwiające włączenie odnawialnych źródeł energii do systemu energetycznego. Wyzwaniem była adaptacja III pakietu energetycznego, ustanawiającego Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki, utworzenie Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu i Energii Elektrycznej i wdrożenie kodeksów sieciowych. Przełomem jest oczekująca na podpis prezydenta ustawa o elektromobilności, która stwarza ogromne szanse dla przemysłu.
Rozwijając zrównoważoną gospodarkę łączącą wzrost gospodarczy z poprawą warunków środowiskowych, udało nam się zmniejszyć emisję CO2 w sektorze energetycznym o 40 proc. w stosunku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta