Ulga na złe długi nie narusza prawa unijnego
Polska mogła wprowadzić warunki korekty VAT w przypadku zaległych płatności, a nawet zabronić jej przy fakturach starszych niż dwa lata.
Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienia podejścia do warunków, na jakich polscy podatnicy mogą korzystać z tzw. ulgi na złe długi w VAT. Konsekwentnie twierdzi, że warunki wprowadzone ustawą o VAT są zgodne z dyrektywą. Do zmiany stanowiska nie przekonuje go nawet najnowsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE. Potwierdzają to środowe orzeczenia NSA.
Wątpliwe warunki
Sprawy dotyczyły spółki doradztwa podatkowego, która złożyła cztery wnioski o interpretacje dotyczące VAT. Konkretnie chodziło o ulgę na złe długi. Zapytała, czy może w jej ramach dokonać korekty, gdy zobowiązanie nie zostało w całości uregulowane, a od daty wystawienia faktury dokumentującej nieściągalną wierzytelność upłynęły ponad dwa lata od końca roku jej wystawienia. Czy jest to dopuszczalne, gdy w okresie rozliczeniowym, w którym upływa 150 dni od daty upływu terminu płatności, dłużnik nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny? Pytała też, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta