Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Suplementy: więcej pytań niż odpowiedzi

15 lutego 2018 | Prawo | Monika Zboralska

Monika Zboralska Propozycje zmian w procedurze notyfikacji suplementów diety idą w dobrym kierunku, ale wymagają doprecyzowania – uważa prawniczka.

Projekt nowelizacji ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 149 ze zm.) w zakresie suplementów diety przewiduje nie tylko radykalne obostrzenia dotyczące reklamy i znakowania suplementów diety, ale zmienia też procedurę notyfikacyjną.

Aby po raz pierwszy wprowadzić suplement diety do obrotu, niezbędne jest dokonanie tzw. notyfikacji, czyli powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS). Od momentu dokonania takiego powiadomienia możliwe jest wprowadzanie suplementu diety do obrotu na terenie Polski.

Procedura ta wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony wskazuje się na nieprawidłowe konstrukcje prawne i nadmierne ograniczenia praw przedsiębiorców. Z drugiej jednak strony fakt, iż na jakąkolwiek odpowiedź z GIS czeka się miesiącami, a do wprowadzenia na rynek suplementu wystarczy jego zgłoszenie, niewątpliwie sprzyja naruszeniom prawa.

Nowelizacja przewiduje rewolucyjne zmiany. W większości należy je ocenić jako słuszne, ale wymagające doprecyzowania.

Już nie za darmo

Obecnie dokonanie notyfikacji jest bezpłatne. W nowelizacji zaproponowano wnoszenie opłat zarówno za dokonanie notyfikacji, jak i jej zmiany. Powyższe rozwiązanie ma ochronić GIS przed niemalże zalewem powiadomień.

Jak wskazuje się w uzasadnieniu nowelizacji, w latach 2015–2016 wpłynęło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10978

Wydanie: 10978

Spis treści
Zamów abonament