Usługi informatyków zdrożeją przez fiskusa
Paweł Markiewicz, Karol Wątrobiński Nowa wykładnia przepisów podatkowych i zmiany, które wejdą w życie za rok doprowadzą do zwiększenia obciążeń publicznoprawnych branży IT, co spowoduje duże korekty rynkowych stawek za ich usługi – piszą prawnicy.
Wszystko wskazuje na to, że w ostatnich miesiącach doszło do istotnej zmiany w wykładni przepisów pozwalających na stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu do wynagrodzeń wypłacanych na podstawie umowy o pracę. Nowe stanowisko fiskusa przedstawione w indywidualnych interpretacjach zrywa z utrwaloną przez lata praktyką umożliwiającą szerokie stosowanie wyższych kosztów do etatowych pracowników. Wydaje się, że zmiana uderzy szczególnie mocno w programistów i sektor IT.
Nowe stanowisko organów podatkowych?
Artykuł 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT umożliwia stosowanie 50-proc. kosztów do przychodów uzyskanych z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez nich tymi prawami. Organy podatkowe na przestrzeni lat precyzyjnie określiły warunki, od spełnienia których uzależniały możliwość stosowania tych kosztów. Jednym z kluczowych wymagań było, aby umowa o pracę określała, jaka część pensji obejmuje wynagrodzenie z tytułu korzystania albo rozporządzenia prawami autorskimi (honorarium autorskie), a jaka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta