Strona może zrzec się odwołania albo je cofnąć
Zrzec się odwołania można w trakcie biegu terminu do skorzystania z tego środka. Natomiast po wniesieniu odwołania można je cofnąć, przed wydaniem decyzji przez organ II instancji.
Anna Puszkarska, radca prawny
Zgodnie z art. 127 § 1-2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zasadą jest, że od decyzji wydanej w I instancji stronie służy odwołanie, rozpatrywane przez organ wyższego stopnia. Tylko od decyzji wydanej w I instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie przysługuje odwołanie. W takim przypadku strona niezadowolona z decyzji może jednak zwrócić się do ministra lub kolegium z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, przy czym do wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołania (art. 127 § 3 k.p.a.).
W myśl art. 129 k.p.a. odwołanie wnosi się do organu II instancji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Zasadą jest, że strona ma na to 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – 14 dni od dnia ogłoszenia decyzji stronie. W dodanym od 1 czerwca 2017 r. art. 127a k.p.a. przewidziano możliwość zrzeczenia się przez stronę prawa do wniesienia odwołania. Natomiast art. 137 k.p.a. ma zastosowanie w sytuacji, gdy strona wniosła co prawda odwołanie, ale następnie je cofa.
Przykład:
Stronie doręczono decyzję, w której - zgodnie z uzupełnionym od 1 czerwca 2017 r. art. 107 § 1 k.p.a. – pouczono ją, że od tej decyzji przysługuje odwołanie oraz o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach zrzeczenia się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta