Biznesmen dojeżdża do firmy
POLEMIKI
Koszty uzyskania przychodu
Biznesmen dojeżdża do firmy
WANDA LEWAńSKA
Jednym z podatkowych tematów budzących kontrowersje jest dopuszczalność zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez prowadzącego działalność gospodarczą na dojazd do miejsca pracy (sklepu, zakładu wytwórczego itd. ).
Zdaniem podpisanej pod tym tekstem słuszny jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 lipca 1996 r. (sygn. SA/ Sz 2378/ 95) , w którym stwierdził, że wydatki takie nie stanowią kosztu uzyskania przychodu z tego źródła.
Według generalnej reguły zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w skrócie: updf) za koszty uzyskania przychodów uznaje się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem szczegółowo określonych w art. 23 ustawy.
Ta ogólna formuła powoduje, że -- jeśli jakiś wydatek nie znalazł się w negatywnym katalogu ustanowionym w art. 2, bo wtedy sprawa jest jasna -- w zasadzie każdy wydatek przed zaliczeniem w koszty uzyskania przychodów musi być badany pod katem owego związku z osiąganym przychodem. Nic dziwnego, że prawidłowość kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów jest częstą przyczyną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta