Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uzdrawiająca moc umysłu

12 kwietnia 1997 | Nauka i Technika | ZW

Każdy człowiek staje przed możliwością wyboru własnych chorób

Uzdrawiająca moc umysłu

Współczesna medycyna dopiero teraz odkrywa, jak duży wpływ na zdrowie i życie ludzi ma ich stan psychiczny i nastawienie do otoczenia, a nawet myśli i poglądy. Od 6 tys. lat zwraca na to uwagę Ajurweda, uznawana za najstarszą medycynę Wschodu, od kilku lat popularna w USA. Czy przekonają się do niej także Polacy?

Okazją do tego była pierwsza w Polsce wizyta prof. Subhasha Ranade, szefa katedry Ajurwedy Uniwersytetu Puna w środkowych Indiach, jednego z głównych propagatorów tej staroindyjskiej medycyny. Uczony zademonstrował, jak skutecznie można wykrywać rozwój choroby z pulsu chorego. W diagnozie zręki specjalizują się tybetańscy mnisi, którzy uważają, że każde zaburzenie ma "własny puls", czego zupełnie nie docenia współczesna medycyna. Ale Ajurweda to przede wszystkim system medyczny, a nawet sposób na życie, jak to określa prof. Ranade.

Zdrowie doskonałe

Jej nazwa pochodzi od dwóch słów sanskryckich: Ayus -- "życie" oraz Veda -- "wiedza". Ajurweda jest zatem wiedzą o życiu, co dobrze oddaje przesłanie tej medycyny: umysł wywiera najgłębszy wpływ na ciało, a uwolnienie od chorób zależy do świadomości i jej zrównoważenia, by przekazać tę równowagę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1047

Spis treści
Zamów abonament