Jakie powinno być wojsko?
Siły zbrojne Trzeciej Rzeczypospolitej
Jakie powinno być wojsko?
W 1942 r. powołano na polecenie dowódcy Armii Krajowej, gen. Stefana Roweckiego zespół redakcyjny do przeprowadzenia ankiety zatytułowanej "Oblicze duchowe Sił Zbrojnych Polski". Miała ona pokazać, jak ludzie z kierowniczych kręgów państwa podziemnego, oficerowie i politycy -- widzą rolę i charakter przyszłego Wojska Polskiego. W pięćdziesiąt lat później płk Janusz Z ajdzik, socjolog wojska, postanowił powtórzyć ankietę, by uzyskać odpowiedź na pytanie o dzisiejszą wizję sił zbrojnych Polski. Wśród ponad pięćdziesięciu osób, które wypowiedziały się, są politycy, naukowcy, wojskowi. Część z nich to żołnierze -- uczestnicy II wojny światowej. Ich wypowiedzi, wraz z wypowiedziami uczestników ankiety sprzed pół wieku ukazały się w książce pod tytułem "Siły Zbrojne Trzeciej Rzeczypospolitej. Myśli i rozważania". Ten sam tytuł miały opublikowane w konspiracji wyniki poprzedniej ankiety.
Racja istnienia sił zbrojnych, mimo zmian, jakie nastąpiły po upadku komunizmu w Europie, jest, wbrew pozorom, nie mniej oczywista niż w sytuacji, gdy naprzeciw siebie stały dwa bloki polityczno-wojskowe. Były minister obrony narodowej admirał Piotr Kołodziejczyk uważa, że potencjalne zagrożenia wojenne wciąż istnieją i w dającej się przewidzieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta