Ile miejsca dla samorządu
Bliżej Konstytucji (9)
Ile miejsca dla samorządu
Dziś w naszej dyskusji: socjolog prawa prof. Anna Turska, historyk konstytucjonalizmu prof. Andrzej Ajnenkiel, prawnicy konstytucjonaliści prof. Michał Pietrzak i prof. Mirosław Wyrzykowski oraz Szczęsna Milli, autorka audycji I Programu Polskiego Radia, z którym "Rzeczpospolita" prowadzi wspólnie ten cykl dyskusyjny. Pytania zadaje także student Uniwersytetu Warszawskiego, Artur Moczarski. Radiowej wersji tej rozmowy prosimy słuchać dzisiaj, czyli w sobotę 12 kwietnia o godz. 10. 30.
SZCZĘSNA MILLI: Czy jest w ogóle rzeczą normalną, że sprawy samorządowe znajdują swój zapis w konstytucjach?
ANDRZEJ AJNENKIEL: Już w doktrynie niemieckiej XIX wieku samorząd był czwartą władzą. A Polska przedrozbiorowa, bez wykształconej biurokracji, opierała się na swego rodzaju samorządnym działaniu szlachty. W Niemczech XIX wieku samorząd był integralną częścią struktury państwowej; społeczeństwo polskie usiłowało go przeciwstawić władzy zaborczej. W Galicji dzięki demokratyzacji stosunków politycznych tamtejsza gmina stała się dość istotnym elementem życia społecznego, pozwoliła wielu chłopom na awans społeczny i polityczny. W zaborze rosyjskim jednak była instytucją służącą rusyfikacji, jakkolwiek też nie do końca; po rewolucji 1905 roku to się zmieniło na korzyść. W Polsce w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta