Rękopisy znalezione w Berlinie
Marcin Mielczewski znany i nie znany
Rękopisy znalezione w Berlinie
B ARBARA PRZYBYSZEWSKA-JARMIńSKA
Marcin Mielczewski jest od lat dobrze znany miłośnikom muzyki dawnej w Polsce i w coraz większym stopniu także za granicą. Skomponowane przez niego ponad trzy wieki temu utwory przypominają, że muzyka polska nie zaczęła się od Chopina.
Za panowania Zygmunta III i Władysława I V W azów na Zamku Królewskim w Warszawie działała jedna z najlepszych kapel europejskich, złożona wznacznej części ze świetnych muzyków sprowadzonych z Italii. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w północnej i środkowej Europie, cieszyły się kompozycje włoskich kapelmistrzów zatrudnionych na warszawskim dworze, a także utwory związanych z kapelą Wazów muzyków o polsko brzmiących nazwiskach. Największą popularność zdobył z pewnością właśnie Marcin Mielczewski. Jego kompozycje dotarły do Paryża, były znane w wielu ośrodkach niemieckich, w tym w szkole w Lüneburgu, gdzie nauki pobierał Jan Sebastian Bach, w ośrodkach nadbałtyckich z Kopenhagą i Gdańskiem, na Śląsku, Morawach, Słowacji, Ukrainie iw Rosji. Przepisywano je w celach wykonawczych jeszcze w pół wieku po śmierci kompozytora (1651) , co w tamtych czasach było praktyką rzadką i dotyczącą muzyki największych mistrzów.
Muzykolodzy już od ponad stu lat skrzętnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta