Papierowy krzyk
"Ja, Tomasz Strzyżewski"
Papierowy krzyk
PAWEł MISIOR
Drukujemy fragment książki "Ja, Tomasz Strzyżewski", która ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa "Leon Bonnet". Jest to zbiór reportaży, dotyczących cenzury i cenzorów, za który autor otrzymał wyróżnienie honorowe Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Głównym bohaterem książki jest Tomasz Strzyżewski, były cenzor, który po kilkunastu miesiącach pracy w krakowskiej delegaturze GUKPPiW, w marcu 1977 roku, wyjechał do Szwecji, ukrywając pod koszulą tajne zapisy cenzury. Doszło do międzynarodowego skandalu i wielkiej demaskacji mechanizmów dławienia wolnego słowa w tzw. krajach realnego socjalizmu. (Red. )
Cenzorów dopadł strach. Wszyscy pracownicy zasiadający w kolistej hierarchii biurek Zespołu Prasy, od cenzora "Misia" po cenzora "Tygodnika Powszechnego", trwożliwie szeptali o "aferze Strzyżewskiego". Sprawę roztrząsano nad obcinanymi tekstami i wśród towarzyskich, korytarzowych pogaduszek. Przebiegiem wypadków emocjonowano się w cenzorskiej kuchni, a także przy szachownicach, podczas codziennych, rozluźniających partyjek; hipotetyczne konsekwencje zdarzeń przewidywano przy tradycyjnej wódeczce w Zespole Widowisk. Widmo skandalu obejmowało wszystkie pomieszczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta