Jeszcze Gruzja nie zginęła. ..
Jeszcze Gruzja nie zginęła. ..
P IOTR MITZNER
Moja żona i dwaj synowie wrócili do ojczyzny przodków, mieszkają teraz w Polsce. W Gruzji są już setki więźniów politycznych, wśród nich -- pięciu deputowanych parlamentu, czterech skazanych na śmierć. W Gruzji panuje terror polityczny i bezprawie. Proszę Was, moi rodacy, wystąpcie w obronie więźniów politycznych w Gruzji!
Z takim przesłaniem, skierowanym do Polaków zjawiła się w naszym Ośrodku Kultury w Podkowie Leśnej w listopadzie 1996 roku Rusudan Kikalejszwili-Domuchowska. Jest Gruzinką, żoną potomka polskiego rodu, skazanego przez sąd w Tbilisi w 1995 r. na czternaście lat łagru. Rusudan mieszka z synami w pobliskim Ośrodku dla Uchodźców. Czekają na przyznanie im statusu uchodźców. "Koło Podkowy" -- Ośrodek Kultury od ponad trzech lat współpracuje z ludźmi, którzy musieli porzucić swoje ojczyzny i szukają schronienia w Polsce. Tak się złożyło, że w 1997 r. zaprzyjaźniona z nami Amnesty International prowadzić będzie kampanię na rzecz praw uchodźców (w Polsce -- odpoczątku kwietnia) . Planujemy wspólne działania, m. in. wydanie antologii relacji uchodźców przebywających w Polsce. Znajdzie się wni
Rusudan Kikalejszwili:
-- Pochodzę z małego miasteczka Poti z rodziny o starych kupieckich tradycjach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta