Ciemne oblicze repatriacji
Przed akcją "Wisła"
Ciemne oblicze repatriacji
Pół wieku temu, w kwietniu 1947 r. , władze polskie postanowiły o rozpoczęciu akcji "Wisła". W wyniku przymusowych wysiedleń na ziemie zachodnie i północne przestała istnieć zwarta ukraińska mniejszość narodowa w południowo-wschodniej Polsce, zlikwidowano jednocześnie oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Lecz zanim doszło do akcji "Wisła", w latach 1945 -- 1946 odbyła się akcja repatriacyjna, w wyniku której wyjechała na sowiecką Ukrainę większość Ukraińców zamieszkałych w naszym kraju.
Nakreślona przez Stalina i jego zachodnich partnerów nowa polska granica wschodnia, choć miała (rzekomo) posiadać podstawę etnograficzną, nie była sprawiedliwa ani dla Polaków, ani dla Ukraińców. Zresztą żadna granica nie byłaby sprawiedliwa -- tak dalece skomplikowane były tu stosunki narodowościowe. Jedna niesprawiedliwość pociągała za sobą drugą: porzucenie stron ojczystych przez setki tysięcy ludzi, którzy wobec zmiany granic chcieli repatriować się lub byli do tego przymuszani przez władze. Do Polski, przyjechało z Ukrainy ponad 700 tys. Polaków. Na Ukrainę wyjechało 450 tys. Ukraińców, na podstawie układu o przesiedleniu zawartego między PKWN a rządem sowieckiej Ukrainy. Artykuł 1 układu stanowił: "ewakuacja jest dobrowolna i dlatego przymus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta