Indeks zamiast zezwolenia na pracę
Cudzoziemca, który studiuje na polskiej uczelni, wolno zatrudnić bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Jednak nauka musi się odbywać w trybie stacjonarnym.
Zbliża się sezon wakacyjny, a wraz z nim również zwiększone zapotrzebowanie na pracę w takich branżach jak turystyka, rolnictwo czy ogrodnictwo. Również w biurach, z uwagi na wakaty spowodowane urlopami, przydadzą się dodatkowe ręce do pracy. Z pomocą pracodawcom może przyjść czasowe zatrudnienie cudzoziemców, który rozpoczęli w Polsce studia.
Jak podaje raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2017" opublikowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w roku akademickim 2016/17 studiowało w Polsce 65 793 studentów zagranicznych ze 166 krajów, czyli o ponad 8,5 tys. więcej niż rok wcześniej (wzrost o ponad 15 proc.). Już od kilku lat dominującą grupę cudzoziemców na polskich uczelniach stanowią studenci z Ukrainy i Białorusi. W roku akademickim 2016/17 w Polsce naukę pobierało 35 584 Ukraińców oraz 5119 Białorusinów.
Polska uczelnia
Co do zasady, aby obcokrajowiec mógł świadczyć w Polsce pracę (również na podstawie umowy zlecenia), potrzebuje ważnego zezwolenia na pracę. Jednak dla studentów ustawodawca przewidział pewien wyjątek. Jak wynika z § 1 pkt 10 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta