Przejęty pracownik może odejść
W ciągu dwóch miesięcy od przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę, przejęci pracownicy mogą rozwiązać umowę za 7-dniowym uprzedzeniem. To odejście ma dla nich skutki, jakby zostali zwolnieni za wypowiedzeniem.
- Nasz zakład pracy został przejęty w trybie art. 231 kodeksu pracy. Zamierzam skorzystać z możliwości rozwiązania umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem. Czy wiążą się z tym jakieś negatywne skutki dla mnie jako pracownika? Czy będę miał prawo do odprawy? W jaki sposób będzie uregulowana kwestia zasiłku dla bezrobotnych? – pyta czytelnik.
Kwestie przejęcia zakładu pracy reguluje art. 231 kodeksu pracy. Jest to instytucja prawa pracy, na mocy której w prawa i obowiązki strony umowy o pracę wstępuje inny pracodawca.
Przepis art. 231 § 1 k.p. reguluje sytuację prawną pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy, który przechodzi na innego pracodawcę w całości lub części. Określa też sytuację prawną podmiotu, który – przejmując ten zakład lub jego część – stał się pracodawcą wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta