Koniec zatrudnienia może przypaść w trakcie ochrony
Wręczenie wypowiedzenia umowy przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego jest zgodne z prawem, nawet jeśli pracownik przekroczy ten wiek w okresie wypowiedzenia.
- Urodziłem się 28 czerwca 1957 r. Mam umowę na czas nieokreślony. Czy do okresu ochrony przedemerytalnej zalicza mi się obowiązujący 3-miesięczny okres wypowiedzenia oraz przysługująca liczba dni urlopu (mam do wykorzystania pełne 26 dni urlopu)?
Zgodnie z przepisami sprzed ostatniej reformy emerytalnej, wiek emerytalny mężczyzny urodzonego 28 czerwca 1957 r. wynosił 67 lat. Czytelnik osiągnąłby go dopiero w czerwcu 2024 r. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 października 2017 r., powszechny wiek emerytalny mężczyzn wynosi obecnie 65 lat. Pracownik osiągnie go w czerwcu 2022 r., tj. już po upływie 4 lat od dnia wejścia w życie reformy. W związku z tym, zgodnie z przepisami przejściowymi do reformy, będzie objęty ochroną przedemerytalną od 28 czerwca 2018 r. do 28 czerwca 2022 r.
Wręczenie wypowiedzenia umowy przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego jest co do zasady zgodne z prawem, nawet jeśli pracownik przekroczy ten wiek w okresie wypowiedzenia. Jeżeli zatem w momencie wypowiedzenia pracownik nie był jeszcze w wieku przedemerytalnym, stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z chwilą upływu okresu wypowiedzenia – nawet jeżeli nastąpiłoby to już po 28 czerwca 2018 r. Liczba dni niewykorzystanego urlopu nie wpływa na czas trwania ochrony przedemerytalnej.
- Kiedy obejmie mnie okres ochrony przedemerytalnej? Urodziłem się 12 września 1957 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta