Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszła reorganizacja uzasadni zwolnienia

17 maja 2018 | Kadry i Płace

Stanowisko pracy może istnieć w dniu wręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę z powodu jego likwidacji. Może zniknąć ze struktur firmy dopiero w późniejszym, nieodległym czasie.

Pracodawca, wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, musi wskazać w swoim oświadczeniu przyczynę uzasadniającą tę decyzję. Podana przyczyna musi być rzeczywista, konkretna i określona w taki sposób, aby można było stwierdzić, jakich zdarzeń dotyczy. Ponadto, musi być ona rozsądna, by wykazać konieczność wypowiedzenia i nie może nasuwać wątpliwości, że jest pozorna lub dyskryminująca. Nie wolno jej wskazać w sposób ogólny i lakoniczny.

Jeśli pracownik odwoła się od wypowiedzenia umowy o pracę, sąd oceni zarówno prawdziwość, jak i prawidłowość (zgodność z prawem) podanej przyczyny.

Planowane zmiany

Pracodawcom często nasuwa się przy tym wątpliwość, czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być zdarzenie, które ma dopiero nastąpić?

Mając na uwadze orzecznictwo Sądu Najwyższego należy stwierdzić, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uzasadnia nie tylko przyczyna istniejąca już w dacie dokonania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11053

Wydanie: 11053

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament