Czy ograniczenia dotyczą np. dodatku stażowego?
- Pracodawca rozstrzygając o zaliczeniu okresu zasadniczej służby wojskowej nowo zatrudnionego członka korpusu służby cywilnej do stażu pracy uwzględnianego przy nabyciu prawa np. do dodatku stażowego ma wątpliwości czy w takim przypadku (pracownik podjął pracę po upływie 30 dni od dnia zwolnienia z wojska) okres tej służby powinien mu wliczyć do stażu pracowniczego. Czy nie zachodzi tu sytuacja opisana w art. 120 ust. 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, zgodnie, z którym okres ten nie podlega wliczeniu w przypadku uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjął pracę?
W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 22 czerwca 2016 r. (III PK 119/15) uznając w nim, iż generalną zasadą jest wliczenie okresu zasadniczej służby wojskowej do okresu zatrudnienia (art. 301 kodeksu pracy). Okres takiej służby jest, zatem okresem zaliczanym do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta