Ciastka i kawa

12 czerwca 2018 | Sport | Piotr Żelazny
Piotr Zieliński dziękuje Kamilowi Grosickiemu po tym jak zdobył drugą bramkę w piątkowym meczu z Chile
autor zdjęcia: Andrzej Iwańczuk

Polska – Litwa. Dzisiaj o 18.00 na Stadionie Narodowym ostatni sprawdzian
przed wyjazdem na mistrzostwa świata. Adam Nawałka lubi grać przeciwko Litwie.

Litwa jest nie tylko ulubionym przeciwnikiem Adama Nawałki, ale także – a może przede wszystkim – przeciwnikiem szczęśliwym. Selekcjoner to postać wyjątkowa: z jednej strony jest skrajnie racjonalny, dba o każdy detal, a jego sztab to chłodni profesjonaliści, z drugiej strony nieobce jest mu myślenie magiczne.

Tego pierwszego Nawałkę charakteryzują wielogodzinne analizy rywali i swoich piłkarzy. Jego współpracownicy oglądają na żywo każdego, kto ma choćby cień szansy na grę w reprezentacji. Na zgrupowaniach każda minuta jest zaplanowana, każdy trening, każda odprawa, nawet chwile wolnego nie są tak do końca wolne. Symbolem Nawałki racjonalisty już na zawsze pozostaną karimaty.

Wiara w gusła

Po raz pierwszy publiczność zobaczyła je podczas Euro 2016, po tym jak w meczu 1/8 finału ze Szwajcarią po 120 minutach wciąż było 1:1 i potrzebny był konkurs rzutów karnych. Przepisy jasno mówią, że zawodnicy nie schodzą wówczas do szatni, a te kilka minut muszą...

Wydanie: 11074