Kluczowa liczba w sporze z Brukselą
Choć z pozoru wnioski kilkunastu sędziów Sądu Najwyższego do prezydenta Andrzeja Dudy nie wydają się sprawą największej wagi – szczególnie w porównaniu z wieloma innymi problemami, z którymi dzisiaj boryka się Polska – to mogą się one okazać absolutnie fundamentalne dla rozwiązania sporu, jaki trwa obecnie na linii Warszawa–Bruksela.
Komisja Europejska bowiem od początku podejrzliwie patrzyła na działania i intencje partii rządzącej, która chciała odesłać na emeryturę lwią część składu Sądu Najwyższego, łącznie z przerwaniem kadencji pierwszej prezes Sądu Małgorzaty Gersdorf.
Jednak uchwalone przepisy to jedno, a ich efekty to drugie. Jeśli bowiem skutkiem ustawy nie byłaby kadrowa czystka w Sądzie Najwyższym, rząd uzyskałby poważny argument w sporze z Komisją. Zatem porozumienie zależy dziś od tego, ilu sędziów naprawdę przejdzie na wcześniejszą emeryturę, a ilu dalej będzie orzekać, mimo ukończenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta