Rodzicom niepełnosprawnych dzieci łatwiej przejść na telepracę
Od 6 czerwca wprowadzono nowe rozwiązania ułatwiające m.in. rodzicom niepełnosprawnych dzieci łączenie pracy z obowiązkami rodzinnymi. Regulacje te stosuje się także do pracowników samorządowych.
- W urzędzie gminy dotychczas nie korzystano z telepracy. Czy, jeżeli wniosek o wykonywanie pracy w tej formie złoży matka dorosłego dziecka ze znacznym stopniem niepełnosprawności, to ten wniosek będzie wiążący dla pracodawcy?
Pracodawca nie będzie musiał uwzględnić tego wniosku, jeżeli telepraca nie będzie możliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez podwładną.
W art. 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych przyjęto, że w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy (dalej k.p.). Dotyczy to także telepracy (art. 675-6717 k.p.). Zasadą jest, że warunki stosowania telepracy u danego pracodawcy określa się w porozumieniu zawieranym między tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta