Ukarany urzędnik może wnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy
W przypadku urzędników państwowych mianowanych wzruszenie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego, jest możliwe. W służbie cywilnej już nie.
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego umożliwia zmianę prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego. Jeśli chodzi o pragmatyki urzędnicze instytucja ta ma zastosowanie tylko wobec urzędników państwowych mianowanych. Członkowie korpusu służby cywilnej z takiego „przywileju" nie korzystają.
Instytucja ta jest także obecna we wszystkich pragmatykach służb mundurowych i doczekała się tam bogatego orzecznictwa, które, może być pomocne także w przypadku jej stosowania wobec urzędników państwowych mianowanych. W wyjaśnianiu przesłanek wznowienia użyteczne mogą być także orzeczenia i piśmiennictwo wydane do art. 145 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (kpa). Przepis ten wymienia przesłanki wznowienia postępowania administracyjnego.
Tylko w określonych sytuacjach
Przesłanki wznowienia postępowania dyscyplinarnego a więc okoliczności, które uzasadniają przeprowadzenie takiej procedury wymienienia § 33 rozporządzenia z 5 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec urzędników państwowych oraz w sprawie komisji dyscyplinarnych i rzeczników dyscyplinarnych (dalej rozporządzenie). Zgodnie z tym przepisem wznowienie postępowania dyscyplinarnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem może nastąpić, jeżeli:
- okaże się, że dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta