Dwa filary pomocy dla firm
Patrycja KlareckaChcemy wspierać przedsiębiorców finansowo, ale także ich szkolić, inspirować i zapewniać doradztwo – zapowiada prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
◊: Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Jaki ocenia pani tę propozycję?
Wiemy już, że Polska pozostanie największym beneficjentem unijnego budżetu, co jeszcze kilka miesięcy temu nie było takie oczywiste. Propozycje Komisji Europejskiej są na razie wstępnym projektem, który będzie dopiero negocjowany na forum unijnym. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zrobi wszystko, by nowy budżet był dla naszego kraju jak najkorzystniejszy. Nowe zasady przydziału środków polityki spójności, przedstawione przez KE, przewidują, że wielkość funduszy będzie nadal powiązana z bogactwem regionów, ale są też kryteria dodatkowe, takie jak bezrobocie wśród ludzi młodych, niski poziom szkolnictwa, zmiany klimatyczne oraz przyjmowanie i integracja migrantów. Z perspektywy PARP istotne jest, że znaczna część środków z polityki spójności ma być skierowana na innowacje i wsparcie małego biznesu, co pozwoli nam kontynuować nasze programy.
A jak w PARP postępuje podział dotacji dla firm z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) na półmetku perspektywy 2014–2020?
Proporcjonalnie do upływu czasu tej perspektywy finansowej. Mamy już podpisanych niemal 1300 umów z przedsiębiorcami na ponad 44 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta