Cyfryzacja diametralnie zmienia krajobraz na rynku pracy
Nowe technologie | W Polsce brakuje minimum 50 tys. specjalistów od IT. Jak zapełnić tę lukę?Katarzyna Kucharczyk
Już od kilku lat specjaliści od IT są wręcz rozchwytywani. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak potężny jest to deficyt. Według różnych szacunków mowa o 50 tys., a nawet o 200 tys. osób. Ta luka może się pogłębiać, ponieważ specjalistów przybywa powoli, a zapotrzebowanie na nich systematycznie rośnie.
Szwankująca edukacja
62 proc. osób pracujących w branży IT ukończyło studia informatyczne lub kierunek pokrewny, jednak to nie szkoła wyższa była najczęściej wskazywaną odpowiedzią na pytanie o główne źródło nauki programowania. Najwięcej osób przyznało bowiem, że podstawowym źródłem wiedzy była dla nich praca, natomiast studia znalazły się na drugim miejscu – wynika z tegorocznego raportu No Fluff Jobs (portal do z ogłoszeniami o pracę dla pracowników IT). Te statystyki wskazują na przepaść pomiędzy teorią a praktyką.
– Przykładowo: studenci na zajęciach uczą się tajników teorii kompilacji, ale kiedy wychodzą na rynek pracy, mają znikomą wiedzę dotyczącą implementacji aplikacji biznesowych – komentuje Tomasz Bujok, współzałożyciel No Fluff Jobs. Dodaje, że często nie ma także właściwego balansu pomiędzy podejmowaniem pracy podczas studiów, a kontynuowaniem nauki. Część studentów pracuje na pełen etat na ostatnich latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta