Niepotrzebne przeszkody w leczeniu raka prostaty
Pacjenci i lekarze apelują o pilne zajęcie się tymi obszarami polskiej urologii, które wymagają zmian.
– Co godzinę jeden mężczyzna dowiaduje się, że jest dotknięty rakiem gruczołu krokowego – powiedział urolog, prof. dr hab. n. med. Piotr L. Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, podczas 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach. Dodał również, że nowotwory wywodzące się z układu moczowego stanowią 25 proc. wszystkich rozpoznawanych w Polsce i UE rodzajów raka u mężczyzn.
Według statystyk i prognoz do 2025 r., dotyczących zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce, problem będzie stopniowo narastał. Nie wiąże się to jednak z gorszym wykrywaniem czy upośledzeniem jakości świadczeń w tym zakresie, ale z tym, że żyjemy dłużej i mamy od życia coraz większe oczekiwania.
Dziś lekarze mogą już zastosować takie terapie, które dają większą szansę na dłuższe przeżycie. Przełomem w leczeniu było pojawienie się nowych doustnych leków hormonalnych o bardzo dobrej tolerancji – abirateronu i enzalutamidu. Mamy dowody na to, że następuje po nich znaczna poprawa, nie tylko w długości życia, ale także w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta