Ochrona przed nieprzyjemnymi zapachami
W celu ograniczenia emisji odorów, organ planistyczny gminy może wprowadzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zakazy i ograniczenia w zwiększaniu produkcji hodowlanej.
Odory, emitowane przez obiekty gospodarcze, położone w bezpośrednim sąsiedztwie terenów budownictwa jednorodzinnego, stanowią nie tylko uciążliwość dla mieszkańców, ale także mogą powodować zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i stanowić zanieczyszczenie w rozumieniu art. 3 pkt 49 ustawy z 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Taką tezą opatrzył Naczelny Sąd Administracyjny wyrok, wydany w sprawie uchwały planistycznej rady miejskiej.
Żądanie bez odzewu
Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmował 21 ha, w większości gruntów rolnych. Znajdowały się tam jednak również ogródki działkowe, park, niska zabudowa, lecz przede wszystkim hodowla trzody chlewnej. Mieszkańcy kategorycznie domagali się aż trzykrotnego jej zmniejszenia oraz zakazu dalszej rozbudowy ze względu na powstające odory.
W swoich żądaniach nie byli zresztą odosobnieni. W sprawie uciążliwych zapachów, których źródłem mogą być istniejące, i powstające, zwłaszcza w niektórych regionach Polski,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta