Współczesny prawnik częściej pisze niż mówi
Typografia | Umiejętnie sporządzone pismo to wizytówka jego autoraPaweł Cetnarowski
Wpracy prawnika słowo pisane, praca z tekstem zdecydowanie przeważają nad komunikacją werbalną. Postępowania sądowe i administracyjne zdominowała pisemność, wypierając ustność. Współczesny prawnik częściej pisze niż mówi, zaś większość jego oświadczeń werbalnych kierowanych do organów procesowych polega na powołaniu się na wcześniej złożone pismo. Na rozprawach padają najczęściej sakramentalne: „wnoszę jak w pozwie", „wnoszę jak w pisemnej apelacji", zaś wypowiedź ustna jest zazwyczaj rekapitulacją wcześniej przygotowanego pisma. Jedynie w procesie karnym mowy końcowe pozostały realnym przyczółkiem ustności i pozwalają stronom wykorzystać swoje zdolności retoryczne.
Niełatwo odczytać bazgroły
Prawnik nieustannie ma do czynienia z ogromną ilością pism: orzeczeń, uzasadnień, wypełnionych formularzy, protokołów lub notatek sporządzonych wedle przeróżnych układów typograficznych, wszelkimi sposobami (odręcznie, maszynowo, z użyciem edytora tekstu).
Praca z tekstem to przede wszystkim praca nad jego merytoryczną treścią, niemniej forma też ma znaczenie. Dlatego warto zwrócić uwagę na kwestie formy, typografii tekstów i trudności, jakie pojawiają się w ich lekturze i praktycznym użyciu.
Przez typografię rozumiem ogół umiejętności pozwalających na właściwe opracowanie materiału tekstowego, nadanie mu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta