Termin urlopu czasem do zmiany
Nie każdą prośbę pracownika o przesunięcie wypoczynku przełożony musi uwzględnić. Są jednak okoliczności, w których odmowa nie wchodzi w grę.
Koniec roku szkolnego i nadejście lata wiążą się nieodłącznie z sezonem urlopowym. W tym czasie pracownicy zwykle wykorzystują istotną część przysługujących im dni wolnych.
Aby zapewnić właściwe funkcjonowanie zakładu pracy i móc spokojnie zaplanować letni wypoczynek, większość firm uzgadnia terminy wykorzystania urlopów na długo przed rozpoczęciem sezonu letniego. Jednak okoliczności losowe mogą wymusić konieczność zmiany planu urlopów.
Przesunięcie konieczne...
Polski kodeks pracy wyróżnia dwa rodzaje sytuacji, kiedy ustalony wcześniej termin wypoczynku pracownika ulega przesunięciu.
Zgodnie z art. 165 k.p. urlop pracownika jest obligatoryjnie przesuwany na późniejszy termin, jeżeli nie może on rozpocząć wypoczynku z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy. Do takich powodów należą w szczególności:
- choroba pracownika,
- powołanie na ćwiczenia wojskowe,
- rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego.
Są to zatem przyczyny, które leżą niejako poza kontrolą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta