Oszczerca zapłaci za rzucenie pracy
Gdy pracownik bezzasadnie rozwiąże umowę o pracę, powołując się na nieprawdziwe zarzuty wobec pracodawcy, ten może żądać odszkodowania. Nie ma znaczenia, czy poniósł z tego powodu jakąś szkodę.
Pracownik może doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia wówczas, gdy pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia swych podstawowych obowiązków. Przewiduje to art. 55 § 11 kodeksu pracy. Podwładny może wtedy złożyć na piśmie oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, podając przyczynę uzasadniającą taką decyzję (§ 2 art. 55 k.p.).
Z dnia na dzień
Złożenie przez pracownika oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powoduje rozwiązanie umowy o pracę z dniem, kiedy dotarło ono do pracodawcy.
Co istotne, rozwiązanie umowy następuje także wtedy, gdy pracownik wskazał w nim przyczyny, które faktycznie nie miały miejsca. Wskazywał na to jednoznacznie Sąd Najwyższy w wyroku 4 marca 1999 r. (I PKN 614/98). SN uznał wówczas, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 k.p. jest skuteczne bez względu na to, czy wskazane przez niego przyczyny rzeczywiście występują.
Pracodawca nie może zatem skutecznie odmówić przyjęcia takiego oświadczenia pracownika i uznać, że nie przyjmuje go do wiadomości, ponieważ podwładny podał nieprawdziwe powody rozwiązania umowy. Takie działanie byłoby sprzeczne z prawem i bezskuteczne.
Pracodawca może natomiast kwestionować istnienie wskazanych przez pracownika podstaw rozwiązania umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta