Dobra intencja związku nie uzasadnia wglądu w akta pracownicze
Organizacja związkowa nie może żądać udostępnienia pełnej teczki personalnej, nawet jeśli uzasadnia to ochroną swojego działacza. Pracodawca może je wydać, gdy zgodzi się na to zainteresowany.
- Przewodniczący zakładowej organizacji związkowej zgłosił się do prezesa spółki i zażądał udostępnienia mu do wglądu akt osobowych trzech pracowników. Powołuje się na uprawnienia konsultacyjne zakładowej organizacji związkowej i uprawnienia związków zawodowych w zakresie kontrolowania przestrzegania prawa pracy przez pracodawcę. Związek żąda ponadto udzielenia informacji o wysokości pensji pracowników proponowanej po zmianie warunków płacy. Czy pracodawca może bez obaw udostępnić akta związkowcom oraz udzielić informacji o wynagrodzeniu bez pytania się o zgodę zainteresowanych pracowników? – pyta czytelnik.
Nie.
Wydanie akt osobowych mogłoby naruszać prawa pracownika.
Związki zawodowe nie mają tak szerokich uprawnień do zapoznawania się ze zgromadzonymi w aktach osobowych danymi osobowymi pracowników. Wynika to nie tylko z obowiązującego od 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ale też uchwalonej już nowelizacji przepisów dotyczącej akt osobowych pracowników, która wejdzie w życie w 2019 r. Ograniczenie uprawnień związkowców w zakresie pozyskiwania informacji o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta