Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Outsourcing pracowniczy to ryzykowny sposób na optymalizację składek

12 lipca 2018 | Kadry i Płace | Adrian
 Prusik

Niespełnienie przesłanek związanych z przejściem zakładu pracy oznacza, że nie dochodzi do przejęcia pracowników. 
Tym samym nie następuje zmiana płatnika składek na ubezpieczenia społeczne 
i zdrowotne.

Takie stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 15 grudnia 2017 r. (III AUa 478/17).

Wyrok ten zapadł z odwołania spółki (prowadzącej tartak) jako płatnika składek od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odwołująca się spółka była wcześniej pracodawcą i zatrudniała pracowników. Następnie zawarła porozumienie z innym podmiotem, na podstawie którego doszło do transferu zatrudnionych osób. Istota tego porozumienia sprowadzała się do outsourcingu pracowniczego. Przejęci pracownicy nadal mieli świadczyć pracę na rzecz odwołującej się spółki (poprzedniego pracodawcy), ale już jako pracownicy innego podmiotu. Rolą nowego podmiotu było wypłacanie im wynagrodzenia oraz prowadzenie dokumentacji kadrowej. Natomiast wszelkie procesy decyzyjne związane z zatrudnieniem, jak np. ustalanie terminów urlopów wypoczynkowych, pozostawały w gestii odwołującej się spółki.

Spółki rozliczały się między sobą na podstawie umowy o świadczenie usług, w oparciu o fakturę. Wynagrodzenie stanowiło w niej równowartość wynagrodzenia netto pracowników oraz 60 proc. wartości składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy. Odwołująca się spółka wypłacała wynagrodzenie pracownikom „do ręki", co później było kompensowane w ramach wynagrodzenia wypłacanego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11100

Wydanie: 11100

Spis treści
Zamów abonament