Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podporządkowanie lekarza dalekie od podległości

12 lipca 2018 | Kadry i Płace | Sylwia Puzynowska

ZAWODY | Częściowa autonomia lekarzy, dotycząca diagnozy i terapii, nie wyłącza wszystkich postanowień medyków 
spod kierownictwa pracodawcy. Przełożeni mogą zatem weryfikować ich decyzje.

Podporządkowanie to jedna z cech charakterystycznych stosunku pracy. Stanowi ono element, który jest uznawany za jeden z najważniejszych w konstrukcji umowy o pracę. W jednym z wyroków Sąd Najwyższy orzekł, iż „w razie ustalenia, że w łączącym strony stosunku prawnym występowały elementy obce stosunkowi pracy (np. brak podporządkowania...), nie jest możliwa ocena, że zawarta została umowa o pracę" . Potwierdzenia powyższego należy szukać w art. 22 § 1 i 11 kodeksu pracy, w którym „kierownictwo pracodawcy" jest utożsamiane ze stosunkiem pracy, niezależnie od nazwy zawartej przez strony umowy.

Posłusznie i sumiennie

Pracownicze podporządkowanie jest pojęciem zaliczanym do języka prawniczego i chętnie używanym zarówno przez doktrynę prawa pracy, prawników praktyków, jak i judykaturę. Ustawodawca wyznacza zakres tego podporządkowania w art. 100 § 1 k.p.

Przepis ten wskazuje, że pracownik ma obowiązek wykonywać pracę w sposób sumienny i staranny, a ponadto stosować się do poleceń dotyczących pracy wydanych przez przełożonych – o ile te polecenia nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Istotny przejaw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11100

Wydanie: 11100

Spis treści
Zamów abonament