Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Rzeczpospolita” radzi

24 lipca 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska

Czy w przypadku uniewinnienia rekompensata należy się z urzędu?

Po dwóch latach, w czasie których pracownik służby cywilnej był zawieszony w czynnościach służbowych przez prokuratora, pracownik został prawomocnym wyrokiem sądu uniewinniony. Czy pracodawca, który go wcześniej zwolnił ma obowiązek przyjęcia go z powrotem? A co z utraconym wynagrodzeniem?

Nie.

Obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika spoczywa na pracodawcy tylko w sytuacji, gdy w zawiązku z zastosowaniem wobec niego tymczasowego aresztowania doszło do wygaśnięcia stosunku pracy. Tak wynika wprost z art. 66 § 2 i 3 kodeksu pracy. Zgodnie z nim, pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Chyba, że postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11110

Wydanie: 11110

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament