Czy sędzia-frankowicz może sądzić sprawy o kredyty walutowe
Procedury | Kodeksowy katalog przesłanek wyłączania się z procesów do przeglądu
Kredyty waloryzowane (indeksowane albo denominowane) kursem waluty obcej, w szczególności do franka szwajcarskiego, to dziś istotny problem społeczny. Na początku XXI wieku tzw. kredyty frankowe z racji niskiego i w miarę stabilnego kursu franka oraz niskiego oprocentowania stawką referencyjną LIBOR stanowiły atrakcyjną alternatywę dla drogich w tamtym okresie kredytów w złotówkach.
Wielu kredytobiorców poszukujących finansowania na zakup swojego własnego mieszkania pomimo istnienia ryzyka walutowego decydowało się na zaciągnięcie kredytu de facto z niższą miesięczną ratą. Stopniowy wzrost kursu franka szwajcarskiego od drugiej połowy 2008 roku wpływał równocześnie na wzrost zobowiązań finansowych kredytobiorców względem banków. By ustabilizować rynek kredytów waloryzowanych, 26 sierpnia 2011 r. weszła w życie tzw. ustawa antyspreadowa, która wprowadziła dla kredytobiorców możliwość spłaty zadłużenia bezpośrednio w walucie kredytu bez dodatkowych opłat oraz nakazała uregulowanie w umowach kredytowych zasady określania sposobów i terminów ustalania kursów wymiany walut stosowanych przez banki.
Nagła zmiana wartości franka i gwałtowny wzrost jego kursu względem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta