Czego przedsiębiorca może się spodziewać podczas kontroli
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Nowe przepisy Konstytucji biznesu nie przyniosły rewolucji w kontroli przedsiębiorców a jedynie uporządkowały dotychczasowe rozwiązania. Na jakich więc warunkach może zostać przeprowadzona obecnie kontrola przedsiębiorcy po zmianie prawa?
Z dniem 30 kwietnia 2018 roku weszła w życie ustawa – Prawo przedsiębiorców. Jest ona częścią Konstytucji biznesu, pakietu ustaw upraszczających i reformujących przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.
Zakres zastosowania
Zasadniczo kontrola działalności gospodarczej jest przeprowadzana na zasadach określonych w ustawie a w zakresie w niej nieuregulowanym zastosowanie znajdują odrębne przepisy.
Jeżeli odmienne od ustawowych zasady i tryb kontroli wynikają z ratyfikowanych umów międzynarodowych albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej, ustawa w tym zakresie nie znajdzie zastosowania.
Pamiętać należy także, że ustawowe zasady przeprowadzania kontroli nie znajdą zastosowania w niektórych przypadkach, np. do kontroli celno-skarbowej.
Najpierw analiza...
Przeprowadzenie kontroli, co do zasady, poprzedzone jest analizą prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Organ przeprowadzający kontrolę nie zawsze jednak jest zobowiązany do przeprowadzenia takiej analizy. Nie ma takiego obowiązku, m.in. gdy poweźmie uzasadnione podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia, popełnienia przestępstwa lub wykroczenia (w tym przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego) czy innego naruszenia prawnego zakazu lub niedopełnienia prawnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta