Zamiast kominów mają być osiedla
PRAWO INWESTYCYJNE | W miastach oraz w ich okolicach łatwiej będzie przekwalifikować grunty pod budowę bloków. Jesienią tego roku powinna wejść w życie specustawa mieszkaniowa. Jej pełna nazwa to: „ o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących".
Na terenach po dawnej hucie deweloper wybuduje bloki. Pod warunkiem, że rada miasta się na to zgodzi.
Z wnioskiem do prezydenta miasta
Nowe przepisy dotyczą głównie gruntów położnych w granicach administracyjnych miast oraz poza nimi. Chodzi głównie o: nieruchomości po zakładach przemysłowych, kolejowe, pocztowe, rolne, które nadają się pod wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe.
Ze specustawy mieszkaniowej będą mogli skorzystać inwestorzy, którzy planują wybudować bloki lub infrastrukturę towarzyszącą, taką jak: budowa (przebudowy) dróg, przedszkoli, szkół, obiektów sportowych, ale też handlowych.
Nie muszą oni być właścicielami gruntu ani użytkownikami wieczystymi. Sprawy związane z uzyskaniem tytułu do gruntu mogą załatwić później, po uzyskaniu decyzji o lokalizacji inwestycji. O tym, czy w danym miejscu będzie wolno im wybudować bloki oraz infrastrukturę towarzyszącą ma decydować rada gminy.
Inwestor nie będzie się z nią kontaktował wprost tylko za pośrednictwem wójta, burmistrza, (prezydenta miasta), do którego złoży wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji razem z dokumentami.
Chodzi m.in. o następujące dokumenty:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta