Policjant obroni się sam
Jak ścigać za pomówienie i bronić się przed stalkerem – podpowie funkcjonariuszom specjalny poradnik.
Komendant główny oraz szef MSWiA wzięli w obronę policjanta, który padł ofiarą hejtu za udział w interwencji pod Sejmem – obaj zawiadomili prokuraturę. Wygląda jednak na to, że wkrótce funkcjonariusze sami będą podejmować kroki prawne, kiedy ktoś ich znieważy, zniesławi i zaatakuje fizycznie. Właśnie dostali specjalny poradnik z instrukcją, jak takich zachowań nie puścić płazem – dowiedziała się „Rzeczpospolita".
Opracował go specjalny zespół w Komendzie Głównej powołany po to, by „zwiększyć ochronę prawną" funkcjonariuszy. – Policjanci są szarpani, popychani, wyzywani. Na 90 proc. takich zdarzeń machają ręką i ich nie zgłaszają. Poradnik pomoże im dochodzić swoich praw – tłumaczy Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.
2,1 tys. napaści
Według danych Biura Kontroli KGP w 2017 r. doszło do 2122 czynnych ataków na policjantów. W 1667 nie odnieśli obrażeń, w 448 doznali lekkich uszkodzeń ciała, a w siedmiu przypadkach –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta