Dokapitalizowanie ma swoje konsekwencje
Każda wpłata w spółce wymaga podstawy prawnej i wiąże się z różnymi następstwami podatkowymi.
Sposobów dofinansowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest kilka: podwyższenie kapitału zakładowego, podwyższenie kapitału zakładowego z agio, dopłaty wspólników, pożyczka od wspólników. Z przedstawionych poniżej wariantów wysuwa się wniosek, że najkorzystniej podatkowo dokapitalizować spółkę podwyższając kapitał zakładowy z kapitału zapasowego (agio). W praktyce jednak nie zawsze każdy sposób dokapitalizowania będzie wystarczający w danej sytuacji.
Spółki potrzebują dokapitalizowania z różnych powodów, dodatkowych nakładów finansowych może wymagać nowa inwestycja albo pokrycie przejściowej straty finansowej, która wystąpiła w spółce. Często powodem dofinansowania jest chęć zyskania większej wiarygodności wobec kontrahentów lub kredytodawców np. banków. Spółka nie może odnotowywać przypadkowych wpłat na konto, wszystko powinno być prawnie udokumentowane. Poniżej zostały przeanalizowane wszystkie dostępne możliwości dokapitalizowania, ze zwróceniem uwagi na koszty podatkowe.
Podwyższenie kapitału
Podwyższenie kapitału zakładowego uważane jest za najbardziej sformalizowany sposób dokapitalizowania spółki i wymaga ujawnienia w KRS. Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa warianty podwyższenie kapitału zakładowego. Może to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta