Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy prof. Gersdorf jest nadal prezesem?

27 lipca 2018 | Prawo | Dawid Miąsik

Nie ma podstaw do twierdzenia, że stanowisko 
I prezesa SN jest nieobsadzone. To konsekwencja unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Żadne nowelizacje tego nie zmienią – pisze sędzia SN.

W dotychczasowym dyskursie publicznym dotyczącym tytułowego pytania dominowały odwołania do Konstytucji RP w kontekście trwałości kadencji I prezesa Sądu Najwyższego oraz zasady nieusuwalności sędziów. Nie negując wagi i prawidłowości argumentacji konstytucyjnej, wykorzystanie argumentacji opartej na wypracowanym już standardzie unijnym w zakresie niedopuszczalności obniżania wieku emerytalnego sędziów dostarcza znacznie skuteczniejszych instrumentów dla obrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Zgodnie z wykładnią prawa unijnego, dokonaną w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 6 listopada 2012 r. w sprawie C-286/12 Komisja przeciwko Węgrom, przepisy krajowe wprowadzające nowy niższy wiek emerytalny dla sędziów należy uznać za przejaw gorszego traktowania osób, które osiągnęły ten wiek, w stosunku do wszystkich innych osób aktywnych zawodowo. Takie przepisy są sprzeczne z art. 2 dyrektywy 2000/78 (pkt 50-51, pkt 53).

Zastosowanie nowego niższego wieku do sędziów w służbie czynnej, którzy do tej pory mogli pozostawać w służbie publicznej do osiągnięcia 70. roku życia, narusza unijną zasadę ogólną, jaką jest ochrona uzasadnionych prawnie oczekiwań osób czynnych zawodowo (pkt 68). Naruszenie tej zasady uniemożliwia ewentualne usprawiedliwienie dyskryminacji ze względu na wiek na podstawie art. 6 ust. 1 dyrektywy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11113

Wydanie: 11113

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament