Zabytki to nie tylko zamki, dwory i pałace
Stare szkoły, młyny czy kuźnie, przez obecnych właścicieli przebudowywane lub nawet odbudowywane z pietyzmem, są przykładami mikrorewitalizacji krajobrazu polskiego.
Wakacje sprzyjają podróżom po kraju. A kiedy jesteśmy w podróży, to szukamy czegoś szczególnego, miejsca, w którym chcemy się zatrzymać choćby na chwilę lub gdzie moglibyśmy przenocować. A to jest też ważne dla lokalnej ekonomii. Bo w końcu turystyka, według Renaty Seweryn z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, to 4,34 proc. PKB, ale niestety z dynamiką wzrostu znacznie mniejszą aniżeli w przypadku innych działów gospodarki.
Co więcej, jesteśmy w ogonie Europy, jeżeli chodzi o jej udział w PKB, a także o dynamikę wzrostu. A przecież według Marka W. Kozaka z Uniwersytetu Warszawskiego, znakomitego propagatora rozwoju lokalnego, turystyka powinna być jednym z jego instrumentów, bo to w Polsce 4532 obiekty zabytkowe, takie jak zamki, dwory i pałace.
Te dane są zbliżone do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta